Interaktív történelemórák

27.06.2022
Szerző: Angelique Born
#ungarndeutsch #fünfkirchen #Geschichte #Unterricht #interaktiv

Májusban "interaktív történelemórákat" szervezett a Lenau Ház és ifa-kulturális menedzsere a pécsi középiskolákban. A diákok a magyarországi német történelem fontos aspektusait ismerték meg, az eredményekről Instagram-bejegyzéseket ké-szítettek, hogy a témákat saját generációjuk számára érthetővé tegyék.

A projekt a történelem, a német vagy a nemzetiségi honismeret órák keretében valósult meg. A rendhagyó történelemórákat Dr. Márkus Beáta történész tartotta, Angelique Born, a Lenau Ház kulturális menedzsere közreműködésével.

Dr. Márkus a magyarországi németek történelme kutatója és a Pécsi Tudomány-egyetem docense. A német nemzetiségi iskolák tanulói, valamint a németet, mint idegen nyelvet emelt óraszámban tanuló gimnáziumi diákok számára tartott inter-aktív német nyelvű történelemórákat a választott témákban. A 90 perces foglalko-zásokon dr. Márkus elsőként a történelmi hátteret vázolta. Az óra második felében a diákoknak kellett aktívan tevékenykedniük: Kortárs szemtanúktól származó, kü-lönböző témájú eredeti forrásokat és idézeteket kaptak, vagy önálló internetes ku-tatási feladatot, melyet kis csoportokban dolgoztak fel. Az eredményekből a „Can-va” alkalmazás segítségével Instagram-bejegyzéseket készítettek a diákok, amelye-ket a Lenau Ház a közösségi média csatornáin tesz közzé. A foglalkozások célja, hogy a fiatalokhoz közelebb hozza a magyarországi németek történelmét, hogy kritikai forrásmunkát gyakoroljanak, ezenfelül pedig a történelmi eseményeket sa-ját generációjuk számára is érthetővé tegyék. A feldolgozott témák között szerepel-tek a német-magyar nyelvi kapcsolatok, a német származású „nagy magyarok” és a magyarországi németek kiűzetése.

A projekt tavaly indult a bajai Magyar-Német Oktatási Központban, de a járvány következtében más iskolákban nem folytatódhattak az interaktív foglalkozások. Idén már öt foglalkozás zajlott négy különböző pécsi középiskola 9., 10. és 11. osz-tályában. A projektben a Leőwey Klára Gimnázium, a Janus Pannonius Gimnázium, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és a Koch Valéria Iskolaközpont vett részt.
Az interaktív történelemórák az ifa (Külkapcsolatok Intézete) közreműködésével és a Pécsi Német Önkormányzat támogatásával valósultak meg.