A Szemrevaló Németország, Ausztria és Svájc közös filmfesztiválja. A Svájci Nagykövetség, az Osztrák Kulturális Fórum és a Goethe Intézet az említett országokból eredeti nyelven, magyar felirattal vagy szinkrontolmácsolás segítségével a legújabb filmekből kínálnak egy válogatást. A filmek tematikáját tekintve társadalmi és pszichológiai problémák állnak a középpontban, valamint a 20. század történelme. Budapest, Debrecen és Szeged mellett idén, 2016. október 4-8. között Pécsett immár másodszorra megrendezték az Apollo moziban. A pécsi közönség 6 filmet láthatott. A vetítéseket sokan nézőt vonzottak.
A fesztivál felvezetéseként „Az állam Fritz Bauer ellen” című német játékfilm került bemutatásra, amelynek témájául a múlttal való szembenézést választották. Fritz Bauer főügyész jelentős szerepet vállalt abban, hogy végül elfogják, és bíróság elé állítsák Adolf Eichmannt és ezzel a német társadalom konfrontálódjon a náci múltjával, megkezdődjön a múlt feldolgozása.
A második napon a vetítések a svájci-német koprodukcióban készült „Csodaország” című filmmel folytatódtak. Egy napon ijesztő felhő képződik Svájc felett és a szakértők csak azt tudják megállapítani, hogy állandóan nő és bármikor kitörhet a vihar. Tíz fiatal rendező, más-más környezetből származó, eltérő mentalitású embereket mutat be és egy nagy közös történetet sző a személyes szálakból. Abszurd látomásuk egyszerre hatásos katasztrófathriller és társadalm-analízis.
A 3. napon a Stefan Ludwig rendezésében készült német-osztrák filmet, a Mérges Buddhát vetítették. Orsós János, hogy a hátrányos helyzetű roma fiatalok számára perspektívát nyújtson, egy magyarországi faluban megalapította a buddhista Dr. Ámbédkar Gimnáziumot. A Mérges Buddha a romák társadalomból való kizárását dokumentálja és azt a kísérletet, hogy hogyan lehetne ezen változtatni képzés és spiritualitás segítségével.
A következő estén a német játékfilm, a „4 királyok” következett, amely egy rövid betekintést nyújtott négy különböző karakterű fiatal életébe, akik a szentestét a pszichiátrián töltik. Az ünneplés helyét dac és szomorúság veszi át, de sok humor és meglepetés is.
A fesztivál két osztrák játékfilmmel végződött, amelyek a második világháborút két nagyon különböző szemszögből mutatták be. A „Szállj cserebogár!” Christine Nöstlinger önéletrajzi ihletésű regénye alapján készült és 1945-ben játszódik Bécsben. A második világháború vége és az orosz megszállás ideje a kilencéves Christine szemével. A „Stefan Zweig – Búcsú Európától” című, német-francia-osztrák koprodukcióban készült film Dél-, illetve Észak-Amerikában játszódik. Jelenetek Stefan Zweig életének utolsó éveiből, aki hírnevének csúcspontján, 1936-ban emigrációba kényszerült zsidó származása miatt, majd hat évvel később öngyilkos lett. Egy történet a régi haza elvesztéséről és az új kereséséről. Egy történet egy menekültről, aki ma a világ egyik legtöbbet olvasott német nyelvű írója.